Podłogi dębowe

Niepowtarzalny wygląd dębowej deski do wnętrz produkowanej przez firmę Siente jest odpowiedzią na jeden z najnowszych trendów, które pojawiły się we wzornictwie europejskim.

Długowieczność i okazały wygląd dębów od wieków sprawiały na ludziach duże wrażenie. Dąb z którego wykonana jest deska Siente był symbolem siły i szlachetności.

Deska dębowa firmy Siente budzi uczucie solidności, perfekcji i szlachetnej wytworności. Idealnie pasuje do każdego rodzaju wnętrza mieszkalnego: wspaniale komponuje się zarówno w otoczeniu w stylu tradycyjnym, antycznym jak i w stylu „modern” w którym tworzy surowy nastrój,

Technika postarzania desek Siente opiera się na opatentowanej obróbce drewna dębowego, w krótkim czasie odtwarzającej proces, który w warunkach naturalnych trwa wiele lat. Finalny efekt obróbki nadaje strukturze drewna szlachetny charakter.

Po postarzeniu deska Siente pokrywana jest olejowoskiem OSMO, co zwiększa atrakcyjność wyglądu deski i uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkowa technologia będąca podstawą procesu obróbki gwarantuje lepsze parametry eksploatacyjne oraz ułatwia pielęgnację i konserwację.

Zauważalne fazowanie (ścięcie brzegów) biegnące wzdłuż boków deski zapobiega wykruszaniu się jej krawędzi i podkreśla naturalny wygląd desek.

Parametry techniczne i opis

Deska firmy SIENTE produkowana jest wyłącznie z dębu rustykalnego, tzn. z otwartymi lub ukrytymi sękami, małymi pęknięciami, z różnymi rodzajami cięć (promieniowymi, stycznymi), które nadają jej przytulny i wiekowy wygląd. Deska SIENTE dostarczana jest w klasie A(10-30%) i B (70-90%)

Klasa drewna: drewno z dużymi otwartymi sękami wypełnionymi szpachlą bez bieli. Nie jest określony naturalny kolor i struktura drewna

Wymiary

Deski SIENTE dostarczane są w następujących długościach:

LITE DESKI DĘBOWE

grubość 22mm x 160 do 180 x 600 do 2600mm

grubość 16mm x 120 x 600 do 2600mm

3-WARSTWOWE DESKI DĘBOWE

15x180x1800-2200

12x120x1200

 

Kolor

Ekspozytor dotyczy zawsze jedynie koloru i jest tylko przykładem. Stary ekspozytor ma również często inny wygląd niż nowa podłoga, gdyż drewno z biegiem czasu zmienia swoją barwę. Po upływie ok 3-6 miesięcy drewno uzyskuje ostateczny kolor.

Impregnacja i uzupełnianie ubytków

Lite deski firmy SIENTE impregnowane są przy użyciu specjalnego oleju OSMO. Do szpachlowania desek stosujemy elastyczny kit (szpachlówkę) składający się z pyłu drzewnego, wody i olejów.

Aklimatyzacja

W celu aklimatyzacji lite deski firmy SIENTE należy pozostawić na 10-12 dni w pomieszczeniu, w którym mają być wykorzystane. Należy pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym reagującym na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia.

Ściskanie i rozszerzanie

Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera lub oddaje wilgoć z otoczenia – zależnie od warunków klimatycznych – aż do osiągnięcia równowagi wilgotności. Istnieje ścisły związek pomiędzy wilgotnością drewna i wilgotnością oraz temperaturą powietrza. Przy temperaturze powietrza około 20 °C i wilgotności względnej 50 % – wilgotność drewna w stanie równowagi osiąga 9 %. Jeśli wilgotność, lub temperatura powietrza zmieniają się, ulega zmianie również równoważna wilgotność drewna i drewno przy tym „pracuje”. Przy poborze wilgoci drewno pęcznieje, podczas oddawania wilgoci kurczy się (powstają szpary). Możliwe odchylenia od standardowej szerokości i grubości mogą sięgać 3%. Szersze deski mają tendencję do ulegania większym zmianom niż deski wąskie. Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45-60 % wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok 18-22 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie producent lub firma układająca parkiet nie ponosi odpowiedzialności za powstałe problemy i nie przyjmuje reklamacji z tego tytułu. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy, gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.

Poniżej tabelka obrazująca zależności

Odchylenia części przedniej w odniesieniu do wysokości i „geometrii”

Rustykalny gatunek litych desek dębowych jest bardziej podatny na zmiany kształtu, które powodują znaczne rozszerzanie termiczne. Może się zmieniać wysokość deski, co jest normalnym zjawiskiem. Drewno jest produktem naturalnym, który „oddycha”, a wyprodukowane deski (poddane obróbce przy użyciu wosków olejnych OSMO) nie są poddawane działaniu żadnych innych substancji impregnujących. Osoba układająca parkiet (specjalista) musi zdawać sobie sprawę z tych charakterystycznych właściwości i powinna próbować układać koło siebie deski o podobnej wysokości. W przeciwnym razie widoczna stanie się różnica wysokości desek.

Technika układania (montaż)

Nasz produkt jest gotowy do montażu i specjalnie zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem otoczenia podczas transportu , jednakże należy ochraniać go przed wpływem wilgoci, ekstremalnych temperatur i bezpośredniego nasłonecznienia. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie sprawdzić dostarczony materiał i wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości zgłosić sprzedającemu. Ułożenie podłogi z materiału obciążonego wadami spowoduje nie uznanie roszczeń gwarancyjnych. Materiał wadliwy podlega wymianie . Po zakończeniu sprawdzania desek należy je posortować, tak aby deski o podobnej grubości i szerokości (w mm) znajdowały się obok siebie . Następnie należy sprawdzić podłoże na którym będzie montowana podłoga. Podłoże powinno być mocne, równe, gładkie, wolne od rys i spękań powinno posiadać odpowiednią wilgotność umożliwiającą układanie drewna (max CM-2% dla podłoży cementowych) oraz być zabezpieczone izolacja przeciwwilgociową chroniącą przed wilgocią kapilarną. Przy układaniu należy zachować szczeliny dylatacyjne przy ścianach, drzwiach oraz łączeniach z płytkami bądź terakotą.  Do układania podłogi należy użyć odpowiedniej chemii podłogowej najlepiej sprawdzonego systemu od jednego dostawcy obejmującego preparat gruntujący, służący do przygotowania podłoża, kleju dobranego do rodzaju drewna i wielkości materiału oraz środków wykończeniowych . Zaleca się uzyskanie informacji u dostawcy systemu chemii podłogowej czy nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania tych produktów z wybranym przez nas gatunkiem drewna.

Tak specyficzny materiał jakim jest drewno sprawia, że praktycznie niemożliwe jest uzyskanie takiego samego efektu jak na oglądanych próbkach. Każda podłoga drewniana ma niepowtarzalny styl i charakter. Zwykle pewna liczba desek pozostaje niewykorzystana. Nie przyjmujemy zwrotów. Naszym zaleceniem jest zachowanie ich na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba wymiany uszkodzonej deski.

Olej OSMO

Ta woskowa substancja do wykańczania to produkt najwyższej jakości. Podczas procesu produkcji deski powlekane są woskami pigmentowymi, a następnie pokrywane górną powłoką ochronną.

Deski nie wymagają innej (uzupełniającej) obróbki, ponieważ wykonała ją już firma SIENTE. Do mycia i konserwacji zalecamy środki OSMO.

Można skorzystać z  wyrobów OSMO przeznaczonych do codziennego użytku oraz produktów specjalnych (przed aplikacją środków konserwujących prosimy o zapoznanie się z blatem technicznym produktu).

Firma SIENTE używa tylko olejów przezroczystych, które podkreślają naturalne piękno i indywidualne cechy drewna.

Uszkodzoną, twardą warstwę wykończenia można naprawiać.

W przypadku wystąpienia objawów silnego zużycia powinno się przeprowadzić ponowną obróbkę podłogi przy użyciu Osmo wosku twardego olejnego (3032 jedwabiście matowy). W tym celu należy nanieść bardzo cienką warstwę wosku twardego olejnego na oczyszczoną, suchą powierzchnię i pozwolić jej wyschnąć przez noc. Można to wykonać również bez szlifowania, chcąc uniknąć widocznych śladów łączenia. W razie konieczności należy dla wyrównania połysku po wyschnięciu wypolerować całość Osmo środkiem do pielęgnacji i czyszczenia z woskiem.

Wskazówki dla barwionych podłóg drewnianych

Czyszczenie i pielęgnacja barwionych podłóg drewnianych przebiega w taki sam sposób jak w przypadku podłóg bezbarwnych. Należy jednakże zwrócić szczególną uwagę na odświeżenie lub renowację bezbarwnej powłoki końcowej, zanim dojdzie do ścierania się pigmentu powłoki barwnej (zmiana odcienia powierzchni). W tym celu należy, zgodnie z powyższym opisem – nanieść bardzo cienką warstwę wosku twardego olejnego (3032 jedwabiście matowy) na oczyszczoną, suchą powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia na noc.

w przypadku, gdy ścieranie się pigmentu jest już widoczne, należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić powierzchnię. Następnie należy wyrównać odcień powierzchni za pomocą odpowiedniego wosku lazurowego Osmo techniką ścierania, a następnie po wyschnięciu przeprowadzić raz lub dwa razy obróbkę bezbarwnym woskiem twardym olejnym. Gdy wyrównanie odcienia koloru nie jest już możliwe – również po uprzednim częściowym przeszlifowani – a podłoga jest już wytarta do gołego drewna, musi zostać przeszlifowana na większej powierzchni i pokryta nową powłoką.