Postarzane i strukturyzowane podłogi dębowe

Podłoga dębowa w domuNiepowtarzalny wygląd dębowej deski do wnętrz jest odpowiedzią na jeden z najnowszych trendów, które pojawiły się we wzornictwie europejskim.

Długowieczność i okazały wygląd dębów od wieków sprawiały na ludziach duże wrażenie. Dąb z którego tworzymy nasze podłogi był symbolem siły i szlachetności.

Deska dębowa budzi uczucie solidności, perfekcji i szlachetnej wytworności. Idealnie pasuje do każdego rodzaju wnętrza mieszkalnego. Wspaniale komponuje się zarówno w otoczeniu w stylu tradycyjnym, antycznym jak i w stylu „modern” w którym tworzy surowy nastrój.

Technika postarzania desek dębowych opiera się na specjalistycznej obróbce drewna, w krótkim czasie odtwarzającej proces, który w warunkach naturalnych trwa wiele lat. Finalny efekt obróbki nadaje strukturze drewna szlachetny charakter.

Po postarzeniu deska pokrywana jest olejowoskiem OSMO, co zwiększa atrakcyjność wyglądu deski i uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkowa technologia będąca podstawą procesu obróbki gwarantuje lepsze parametry eksploatacyjne oraz ułatwia pielęgnację i konserwację.

Zauważalne fazowanie (fazki) biegnące wzdłuż boków deski zapobiega wykruszaniu się jej krawędzi i podkreśla naturalny wygląd desek.

Lite deski dębowe

Podłoga wykonana z deski litej wygląda elegancko i ociepla klimat pomieszczenia. Lite deski dębowe dostępne są w wielu wariantach wymiarowych.

Grubość 16, 20, 22 mm

Szerokość 90, 100, 120, 140, 160, 180 mm

Długość 600-2600 mm

Uwaga: Desek litych nie powinno stosować się na ogrzewaniu podłogowym ze względu na duże ryzyko pracy drewna(powstawanie szpar).

Warstwowe deski dębowe

Podłoga warstwowa wygląda równie szlachetnie co podłoga wykonana z litej deski dębowej. Ponadto posiada zalety, których brak desce litej. Główną zaletą jest jej stabilność wymiarowa. Dzięki temu z powodzeniem możemy ją stosować na ogrzewaniu podłogowym.

Grubość 11, 13, 15 mm

Szerokość 100, 120, 160, 180, 200, 220, 240 mm

Długość 600-2400 mm

Barwione deski dębowe

Barwieniu można poddać zarówno deski lite jak i warstwowe. W salonie posiadamy szereg gotowych ekspozytorów(wzorników) pokazujących różne możliwości nadania koloru drewnu.

Ponadto dzięki wieloletniemu doświadczeniu w barwieniu olejowoskami możemy stworzyć indywidualny kolor specjalnie dla Państwa.

Ekspozytor dotyczy zawsze jedynie koloru i jest tylko przykładem. Stary ekspozytor ma również często inny wygląd niż nowa podłoga, gdyż drewno z biegiem czasu zmienia swoją barwę. Po upływie ok 3-6 miesięcy drewno uzyskuje ostateczny kolor.

lite deski dębowe

Aklimatyzacja

W celu aklimatyzacji lite deski firmy GOLISZEK należy pozostawić na 10-12 dni w pomieszczeniu, w którym mają być wykorzystane. Należy pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym reagującym na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia.

Ściskanie i rozszerzanie

Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera lub oddaje wilgoć z otoczenia – zależnie od warunków klimatycznych – aż do osiągnięcia równowagi wilgotności. Istnieje ścisły związek pomiędzy wilgotnością drewna i wilgotnością oraz temperaturą powietrza. Przy temperaturze powietrza około 20 °C i wilgotności względnej 50 % – wilgotność drewna w stanie równowagi osiąga 9 %. Jeśli wilgotność, lub temperatura powietrza zmieniają się, ulega zmianie również równoważna wilgotność drewna i drewno przy tym „pracuje”. Przy poborze wilgoci drewno pęcznieje, podczas oddawania wilgoci kurczy się (powstają szpary). Szersze deski mają tendencję do ulegania większym zmianom niż deski wąskie. Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniu klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45-60 % wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok 18-22 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie producent lub firma układająca parkiet nie ponosi odpowiedzialności za powstałe problemy i nie przyjmuje reklamacji z tego tytułu. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimowy, gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności.

Poniżej tabelka obrazująca zależności

Technika układania (montaż)

Nasz produkt jest gotowy do montażu i specjalnie zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem otoczenia podczas transportu , jednakże należy ochraniać go przed wpływem wilgoci, ekstremalnych temperatur i bezpośredniego nasłonecznienia. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie sprawdzić dostarczony materiał i wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości zgłosić sprzedającemu. Ułożenie podłogi z materiału obciążonego wadami spowoduje nie uznanie roszczeń gwarancyjnych. Materiał wadliwy podlega wymianie . Po zakończeniu sprawdzania desek należy je posortować, tak aby deski o podobnej grubości i szerokości (w mm) znajdowały się obok siebie . Następnie należy sprawdzić podłoże na którym będzie montowana podłoga. Podłoże powinno być mocne, równe, gładkie, wolne od rys i spękań powinno posiadać odpowiednią wilgotność umożliwiającą układanie drewna (max CM-2% dla podłoży cementowych) oraz być zabezpieczone izolacja przeciwwilgociową chroniącą przed wilgocią kapilarną. Przy układaniu należy zachować szczeliny dylatacyjne przy ścianach, drzwiach oraz łączeniach z płytkami bądź terakotą.  Do układania podłogi należy użyć odpowiedniej chemii podłogowej najlepiej sprawdzonego systemu od jednego dostawcy obejmującego preparat gruntujący, służący do przygotowania podłoża, kleju dobranego do rodzaju drewna i wielkości materiału oraz środków wykończeniowych . Zaleca się uzyskanie informacji u dostawcy systemu chemii podłogowej czy nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania tych produktów z wybranym przez nas gatunkiem drewna.

Tak specyficzny materiał jakim jest drewno sprawia, że praktycznie niemożliwe jest uzyskanie takiego samego efektu jak na oglądanych próbkach. Każda podłoga drewniana ma niepowtarzalny styl i charakter. Zwykle pewna liczba desek pozostaje niewykorzystana. Nie przyjmujemy zwrotów. Naszym zaleceniem jest zachowanie ich na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba wymiany uszkodzonej deski.

Olej OSMO

podłoga olejowana renowacjaTa woskowa substancja do wykańczania to produkt najwyższej jakości. Podczas procesu produkcji deski powlekane są woskami pigmentowymi, a następnie pokrywane górną powłoką ochronną.

Deski nie wymagają innej (uzupełniającej) obróbki, ponieważ wykonała ją już firma GOLISZEK. Do mycia i konserwacji zalecamy środki OSMO.

Można skorzystać z  wyrobów OSMO przeznaczonych do codziennego użytku oraz produktów specjalnych (przed aplikacją środków konserwujących prosimy o zapoznanie się z blatem technicznym produktu).

Używamy tylko olejów przezroczystych, które podkreślają naturalne piękno i indywidualne cechy drewna.

Uszkodzoną, twardą warstwę wykończenia można naprawiać.

W przypadku wystąpienia objawów silnego zużycia powinno się przeprowadzić ponowną obróbkę podłogi przy użyciu Osmo wosku twardego olejnego (3032 jedwabiście matowy). W tym celu należy nanieść bardzo cienką warstwę wosku twardego olejnego na oczyszczoną, suchą powierzchnię i pozwolić jej wyschnąć przez noc. Można to wykonać również bez szlifowania, chcąc uniknąć widocznych śladów łączenia. W razie konieczności należy dla wyrównania połysku po wyschnięciu wypolerować całość Osmo środkiem do pielęgnacji i czyszczenia z woskiem.

Wskazówki dla barwionych podłóg drewnianych

Czyszczenie i pielęgnacja barwionych podłóg drewnianych przebiega w taki sam sposób jak w przypadku podłóg bezbarwnych. Należy jednakże zwrócić szczególną uwagę na odświeżenie lub renowację bezbarwnej powłoki końcowej, zanim dojdzie do ścierania się pigmentu powłoki barwnej (zmiana odcienia powierzchni). W tym celu należy, zgodnie z powyższym opisem – nanieść bardzo cienką warstwę wosku twardego olejnego (3032 jedwabiście matowy) na oczyszczoną, suchą powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia na noc.

w przypadku, gdy ścieranie się pigmentu jest już widoczne, należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić powierzchnię. Następnie należy wyrównać odcień powierzchni za pomocą odpowiedniego wosku lazurowego Osmo techniką ścierania, a następnie po wyschnięciu przeprowadzić raz lub dwa razy obróbkę bezbarwnym woskiem twardym olejnym. Gdy wyrównanie odcienia koloru nie jest już możliwe – również po uprzednim częściowym przeszlifowani – a podłoga jest już wytarta do gołego drewna, musi zostać przeszlifowana na większej powierzchni i pokryta nową powłoką.